Chociaż zastosowanie ceramiki w naszych czasach jest niezwykle szerokie, już starożytni znali sposoby na jej wytwarzanie. Podobnie jak wówczas, dzisiaj także stosuje się ją do wykonywania przedmiotów o charakterze ozdobnym. Udoskonalone techniki produkcji dają nam szerokie możliwości barwienia oraz ozdabiania wzorami naszych wyrobów ceramicznych. Jednym z najchętniej wybieranych do produkcji biżuterii typów produktów ceramicznych są koraliki – ich budowa pozwala nawlec je na sznurek lub żyłkę.
Z ceramicznych koralików tworzy się piękną biżuterię
Proces powstawania ceramicznych koralików zaczyna się od wyboru odpowiedniej gliny. To z niej formuje się kształt koralika, a następnie wypala ceramikę. Kolor koralików zależy nie tylko od tego surowca, ale też dodatków, takich jak barwniki oraz szkliwa. Producenci oferują ceramiczne koraliki o odmiennej fakturze oraz z ciekawymi przejściami i gradientami, dzięki czemu możemy samodzielnie stworzyć unikatową biżuterię. Koraliki mogą mieć różnorodny kształt – wspólnym elementem jest otwór umożliwiający ich naplecenie. Projektanci biżuterii i ozdób chętnie sięgają po dodatki wykonane z ceramiki.
Materiały ceramiczne cechuje wysoka wytrzymałość
Branże wykorzystujące ceramikę:
- Zdobnictwo
- Budownictwo
- Przemysł kosmiczny
- Medycyna
W zdobnictwie ceramika najczęściej przyjmuje formę koralików. Pokrywa się je szkliwem, aby jeszcze bardziej poprawić ich estetykę. Wysoka jakość komponentów sprawia, że koraliki nie bledną i nie ścierają się, dzięki czemu biżuteria wykonana z ich pomocą jest niezwykle trwała. Intensywne pigmenty nadają koralikom jednolite lub pomieszane barwy, dając pole do popisu projektantom.