Srebro jest pięknym i trwałym metalem, które może pozostawać cenną pamiątką rodzinną, czy sposobem na lokatę wartości przez wiele lat. Niestety jednak, wśród jego zalet nie znajduje się odporność na zabrudzenia; używana zastawa czy biżuteria, nieuchronnie będzie pokrywała się śladami korzystania z niej. Dodatkowo to szlachetne tworzywo ma skłonność do utleniania się, przez co, nawet gdy spoczywa zamknięte w ozdobnej witrynie, po jakimś czasie straci pierwotny urok. Jest jednak dobra wiadomość: sposoby na czyszczenie srebra istnieją i w większości wcale nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Jak i czym wyczyścić srebro?
Przede wszystkim warto podkreślić, że szczególnie trudne i rozległe zabrudzenia, a także przedmioty o bardzo dużej wartości, nie powinny być konserwowane w domu. W takich wypadkach, czyszczenie srebra najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie jubilerskiej. W pozostałych wypadkach, gdy mowa na przykład o pojedynczych łyżeczkach czy łańcuszku, mycia z powodzeniem można podjąć się samodzielnie. Najpopularniejszy sposób jest dwuetapowy. Na początku, sporządza się roztwór, o stężeniu jednej łyżeczki sody oczyszczonej, na jeden litr ciepłej wody. W tak przygotowanej miksturze metal zanurza się na mniej więcej kwadrat. Następnie, przedmiot doczyszcza się i poleruje odrobiną pasty do zębów, nałożonej na miękką szmatkę. Gdy srebro po takich zabiegach wyschnie, powinno znów lśnić jak nowe. Więcej przykładów czym wyczyścić srebro jest podanych pod adresem https://mokait.com.pl/pl/blog/Jak-wyczyscic-srebro-domowe-sposoby-na-czysta-bizuterie/2.

Najczęstsze błędy przy czyszczeniu srebra
Stosowanie niektórych niepoprawnych sposobów na czyszczenie srebra, może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Do najpopularniejszych błędów, zalicza się stosowanie szorstkich szmatek bądź gąbek. W połączeniu z intensywną tarciem mogą zostawić one dziesiątki niewielkich rysów na tym delikatnym metalu. Innym problemem jest usiłowanie pozbycia się zabrudzeń za pomocą silnych środków chemicznych; najczęściej jest to chlor lub amoniak. Takie substancje nieuchronnie odciskają na srebrze swoje piętno. Wreszcie, trzeba pamiętać, że sztućce wykonane z tego kruszcu nie mogą być myte w zmywarce, lecz ręcznie, przy zachowaniu wszystkich pozostałych zasad.